Kurtuluş Kantar

Kurtuluş Kantar

Eylül 1978’de İstanbul’da doğdu. İSTEK Vakfı Tarabya Kemal Atatürk Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Sosyal Antropoloji bölümüne başladı. Lisans eğitimi süresince ‘Antropoloğun ayakkabısı çamurlu olur’ sözünü ilke edinerek araştırmanın en iyi sahada öğrenileceğine inandı ve önce “El Yapımı Osmanlı Tespihi İmalatı” isimli görsel belgeleme çalışmasını, ardından “Zeytinburnu’nda Beslenme Alışkanlıkları” isimli lisans bitirme araştırmasını tamamladı.

Lisans eğitimi sonrasında Sosyal Antropoloji’nin yöntem ve yaklaşımlarını, markaların pazarlama araçlarından biri haline getirme hedefiyle İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü MBA bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.

2006 yılında Trend Group’ta Proje Koordinatörü olarak pazar araştırmaları sektörüne adım attı. Türk Pop müziğindeki 500’den fazla şarkının sözlerini semiyotik yöntemle incelediği, sektördeki ilk araştırması “Masaldan Animasal’a”, Türkiye’nin yakın tarihindeki toplumsal değişimin nabzını tuttu.

Dramaturjiye duyduğu ilginin itici gücüyle 2008 yılında Türkiye’nin önde gelen özel tiyatrolarından biri olan Tiyatro Kedi’de Sanat ve İletişim Koordinatörü olarak görev almaya başladı. Bu görevi sırasında bir çok değerli sanatçıyla çalışma fırsatı buldu.

Tiyatroda geçen 3 yılın ardından, araştırmadan uzak kalamayacağına karar vererek 2011 yılında Barem Research’e Kalitatif Proje Yöneticisi olarak katıldı ve Ekim 2014’e kadar yerel ve uluslararası bir çok markanın araştırmalarını yönetti. Kendisini ‘araştırma zanaatkarı’ olarak tanımlayan ve farklı projelerden keyif alan Kurtuluş, 2013 yılında NeuroMark bünyesinde Y kuşağı ve Gezi eylemleri ile ilgili ilk ve tek neuro araştırma olan projenin danışmanlığını yaptı.

Tüketiciyi önce insan, tüketimi de kültürel bir davranış olarak gören yaklaşımıyla üniversitelerde ve firmalarda “Sosyal Antropoloji, İnovasyon ve Pazarlama” ilişkisini anlatan konferanslar vermektedir.

Kasım 2014’te FutureBright’ta Creative Research Director olarak çalışmaya başlamıştır. Mayıs 2016 yılında FutureBright Group bünyesindeki ZMET Institute Turkey’in başına geçmiştir. Aynı zamanda Uluslararası ZMET Danışmanı olarak görev yapmaktadır.