Özgün Basmaz

Özgün Basmaz

Kasım 1980 doğumludur.

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Üniversite’de Shakespeare okudu; yeraldığı amatör tiyatro grubunda Brecht oyunları sergiledi.

Ardından, Almanya’da Bayreuth Üniversitesi’nde Kültürel İncelemeler Bölümünde yüksek lisans yaptı. Öğrenciliği sırasında Almanya yaşayan göçmen ailelerin çocuklarıyla yaratıcı drama çalışmaları yürüttü. Ayrıca vejeteryan lokantalarında aşçılık yaptı.

2006 yılında, tarih alanında ikinci yüksek lisansını yapmak üzere Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Akron Üniversitesi Tarih bölümünde okudu; “20. yüzyıl ABD tarihi” derslerinde tartışma saatleri düzenledi.

Yüksek öğreniminin her aşamasını başka ülkelerde yapmayı kafasına koyan Özgün, doktora için Hollanda’yı gözüne kestirdi. Halen, Leiden Üniversitesi Türkiye Çalışmaları bölümünde “Ikinci Dünya Savaşı Sonrası Türkiye’de gösterilen Amerikan Filmleri ve Alımlanışı” üzerine doktora (PhD) çalışmasını yürütmektedir.

Sektöre Ağustos 2008 yılında Ipsos-KMG'de kalitatif araştırmacı olarak giriş yaptı. Istanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Gaziantep’in yanısıra, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak illerinde görüşmeler yaptı.

Ocak 2014 yılında FutureBright Ekibine dahil oldu.