Simge Doğancan

Simge Doğancan

19 Nisan 1983'te İzmir’de hayata merhaba dedi.

6 yaşından beri İstanbul’da yaşamasına ve tüm eğitim hayatını İstanbul'da tamamlanmasına rağmen kendini halen İzmirli hissediyor.

Gözlem yapmaya, insanları incelemeye, ihtiyaçlarını düşünmeye ezelden beri meraklı: Bir yerde otururken uzaktan insanları incelemek ve onların ihtiyaçlarını anlamaya çalışmak kendinde durduramadığı bir özellik.

Resmi olarak araştırmaya ise üniversitede tamamlamakla yükümlü olduğu ufak tefek projelerle başladı ve “Çalışma Hayatının Kimlik Üzerine Etkisi” başlıklı bitirme tezini yazarken araştırmaya ilgisi daha da arttı. 2007’de Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu.

Yoğun çalışma hayatına atılmadan önce ilk bağımsız araştırma deneyimini Hindistan’a yaptığı 2,5 aylık seyahatiyle gerçekleştirdi. Üzerine bu seyahatin kısa filmini de çekti. Tez danışmanının “kalitatif araştırma tam sana göre” demesiyle başlayan 8 yıllık yolculukta Akademetre, Millard Brown ve son olarak TNS’te yaşadığı deneyimlerle kendini geliştirdi. Çalıştığı süre içerisinde 3 aylık Güney Afrika’da araştırmaları da deneyimleri arasına kattı. Bu yolculukta içgörü keşfi kendisini en heyecanlandıran şey oldu.

Hayal kurmayı çok seven Simge’nin hiç değişmeyen hayali ise dünyada gezilmedik, görülmedik yer, keşfedilmemiş kültür bırakmamak ve dokunabildiği kadar çok “insana dokunmak”. Keşifleri şimdilik Hindistan, Güney Afrika, ABD, Belçika, Fransa ve Almanya’yla sınırlı olsa da bunlara yenilerini ekleyeceğini biliyor.

Denizi, doğayı ve hayvanları çok sevdiği için her fırsatta kendini deniz kenarına veya doğaya atıyor. Yorgunluk atmak, zihinsel ve bedensel dengeyi bulmak için yoga yapıyor. Dans etmeyi de çok seviyor; İstanbul Lindy Hoppers grubuna üye.